Vapaaehtoisuuteen perustuva vaihto-oppilastoiminta käynnisti Suomen kansainvälistymisen – Suomen Youth For Understanding ry täyttää 60 vuotta
Jälleenrakennuksen ja kylmän sodan jäljiltä haluttiin lisätä kansojen ja kulttuurien välistä yhteisymmärrystä, suvaitsevaisuutta ja erilaisuuden hyväksymistä. 60 vuotta sitten nuorten maailmanmatkailu oli melko vähäistä, eikä tietoliikenneverkkoja ollut. Apuun kulttuurien välisten siltojen rakentamiseen tuli vaihto-oppilastoiminta.
Vuosi vaihto-oppilaana perheessä asuen ja paikallista koulua käyden oli nuorelle turvallinen tapa kansainvälistyä ja oppia uusi kieli. Suomen Youth For Understanding ry:n (YFU) ensimmäiset vaihto-oppilaat lähtivät Amerikkaan laivalla. Matka kesti kaksi viikkoa. Yhteyttä kotimaahan pidettiin kirjeitse.
Kansainvälistymisen tarve kasvaa edelleen
Maailma on muuttunut huimasti. Matkustaminen on nopeutunut, ihmiset liikkuvat enemmän ja monikulttuurisuus on tänä päivänä osa suomalaista arkitodellisuutta.
– Vaikka tietotekniikka ja lisääntynyt kielitaito ovat tulleet avuksi, kielitaitoisia, toisia kulttuureja ymmärtäviä ja niiden kanssa aidosti keskustelemaan kykeneviä tarvitaan entistä enemmän, muistuttaa Suomen YFU:n toiminnanjohtaja Elina Talonen-Lintunen. Pitkässä perhe- ja kouluohjelmassa vieras yhteiskunta avautuu nuorelle sisältäpäin aivan eri tasolla. Vaihto-oppilaskokemuksen ydin on vuosien aikana pysynyt samana: learning by living.
Globalisoituvassa maailmassa Suomi tarvitsee entistä enemmän kansainvälisiä osaajia. Heille on tarvetta monikulttuurisen työympäristön johtamisessa, kilpailukyvyn vahvistamisessa, rauhantyössä konfliktien ehkäisemisessä ja ratkaisemisessa sekä väestön asennekasvatuksessa.
Suomen YFU:n kautta on lähtenyt kansainvälistymään yli 14 500 ja maahamme on saapunut yli 5500 lukioikäistä nuorta. Vaihto-oppilaista monet työskentelevät nykyisin asiantuntija- ja johtotehtävissä eri toimialoilla. Tänä päivänä YFU toimii yli 50 maassa.
Opetushallituksen pääjohtaja YFU:n juhlavuoden suojelijana
Tunnustuksena ja kiitoksena Suomen YFU:n arvokkaasta työstä vuosikymmenten ajan Opetushallituksen pääjohtaja Olli-Pekka Heinonen on lähtenyt mukaan juhlavuoden suojelijaksi. Opetushallituksen ja YFU:n tavoite on yhteinen: edistää kansainvälistymistä ja kansainvälisyyskasvatusta.
-YFU:n vapaaehtoiset ja isäntäperheet ympäri maailmaa ovat vuosikymmenien ajan antaneet nuorille ymmärtämisen mahdollisuuden, ja samalla myös oppineet ja innostuneet uusista kokemuksista itse. Voittoa tavoittelematon vaihto-oppilastoiminta tarvitsee myös jatkossa meitä kaikkia. Haluan kannustaa kaikkia järjestön toimintaan osallistuvia vapaaehtoisia jatkamaan tätä arvokasta työtä nuorten ja kansainvälistymisen hyväksi. Kansainvälisyys ja avarakatseisuus ovat entistä olennaisempia taitoja niin työelämässä kuin kansalaisena, Olli-Pekka Heinonen kiteyttää. Hän on itse ollut vaihto-oppilaana vuosina 1981-82 El Pasossa, Teksasissa.
YFUn 60-vuotisjuhlavuotta vietetään koko vuosi
Jotta maassamme riittää tulevaisuudessakin kielitaitoisia ja aidosti vieraita kulttuureja tuntevia ihmisiä, YFU haastaa juhlavuoden aikana eri toimijoita mukaan kansainvälistämistyöhön.
Juhlavuosi huipentuu Kansainvälisyys – Suomen ja nuorten elinehto –seminaariin. Se pidetään Helsingissä 15.11.2018 Munkkiniemen yhteiskoululla, josta ensimmäiset vaihto-oppilaat lähtivät aikoinaan maailmalle. Seminaarissa kansainvälistymisen huippuasiantuntijat tarkastelevat kriittisesti ajankohtaista aihetta.