Ranska
Kolme syytä lähteä vaihto-oppilaaksi Ranskaan
- Käy katsomassa, ovatko kaikki ranskalaiset oikeasti petankkia pelaavia, patonki kainalossa ja baskeri päässä viipottavia ihmisiä. Vaihtovuoden aikana pääset kokemaan eri puolia Ranskasta, asut sitten kaupungissa tai maaseudulla.
- Ruoka. Ranskalaisen päivän kohokohtia ovat lounas ja päivällinen – niissä tiivistyvät kaikki olennainen elämässä eli rauhoittuminen hyvän ruoan parissa hyvässä seurassa. Lisäksi sinulla on mahdollisuus tutustua maailmankuuluun kahvila- ja leipomokulttuuriin!
- Opi kaunista ja laajasti maailmalla puhuttua ranskan kieltä! Vaihtovuoden aikana otat kielen haltuusi, ja se avaa sinulle valtavasti ovia tulevaisuudessa.

Hyvä tietää
Kielitaito
Ranskaan vaihtoon lähteviltä vaaditaan vähintään kahden vuoden ranskan kielen opinnot.
Ranskaan vaihtoon hakevat tekevät myös kielitasotestin, joka tulee läpäistä. Jos testistä ei saa riittävästi pisteitä (A2), vaihto-oppilaan tulee osallistua YFU Ranskan järjestämälle 10 päivän Ranskan intensiivikielileirille lähellä Toursia ennen vaihdon alkua.
Leirin hinta on 1400 €.
ERikoisruokavaliot
Kasvissyöjät voidaan hyväksyä ohjelmaan, jos kiintiöpaikkoja on jäljellä.
Vegaaneja ei hyväksytä ohjelmaan.
kielileiri
Kymmenen päivän pituinen YFU Ranskan kielileiri järjestetään lähellä Toursia ennen varsinaista saapumisvalmennusta ja vaihdon alkua. Leirillä opiskellaan intensiivisesti ranskaa (30 tuntia) ja tutustutaan ranskalaiseen kulttuuriin, mutta sen lisäksi leirillä pääsee tutustumaan muihin Ranskaan saapuviin vaihto-oppilaisiin ja matkustelemaan Toursin lähiympäristössä.
Kieli- ja kulttuuriopintojen lisäksi vaihto-oppilaat pääsevät päiväretkelle tutustumaan johonkin Loiren laakson linnaan, osallistumaan erilaisiin hauskoihin aktiviteetteihin, alueella on uima-allas ja petanquekenttä – ja tutustumaan muihin vaihto-oppilaisiin. Leiri on tarkoitettu lähtökohtaisesti sellaisille vaihto-oppilaille, joiden kielitaito ei riitä toivotulle tasolle kielitestissä. Jos leirillä on tilaa, sinne voi osallistua myös kielitestin läpäisseet nuoret.
Mitä vaihtovuoden aikana tapahtuu?
Vaihtovuotesi Ranskassa alkaa elokuussa ja päättyy seuraavan vuoden kesä–heinäkuussa. Matkasi alkaa saapumisvalmennuksella, joka järjestetään heti perille saapumisen jälkeen. Usean päivän mittaisessa valmennuksessa tapaat vaihto-oppilaita eri puolilta maailmaa, harjoittelet ranskan kieltä ja tutustut paikalliseen kulttuuriin turvallisesti ja hauskalla tavalla.
Puolen vuoden kohdalla osallistut puolivuosivalmennukseen, jossa pääset jakamaan kokemuksiasi ja saat tukea vaihtovuoden seuraavaan vaiheeseen. Vaihtovuoden päätteeksi järjestettävä kotiinpaluuvalmennus auttaa sinua jäsentämään opittua ja valmistautumaan paluuseen Suomeen.
Valmennukset ovat tärkeitä tukipisteitä vaihtovuoden varrella, mutta ne ovat myös iloa ja yhdessäoloa täynnä. Saat uusia ystäviä, naurat paljon ja luot muistoja, jotka kulkevat mukanasi koko elämän.
Lisäksi YFU Ranska ja paikalliset vapaaehtoiset saattavat järjestää omakustanteisia retkiä ja kaupunkivierailuja vuoden mittaan – esimerkiksi matkoja historiallisiin kohteisiin tai ranskalaisen luonnon helmien äärelle.
Koulunkäynti
Ranskan koulujärjestelmä on kolmivaiheinen:
- École maternelle (3–6-vuotiaille)
- École élémentaire (6–11-vuotiaille)
- Collège (11–15-vuotiaille)
- Lycée (15–18-vuotiaille) – täällä vaihto-oppilas opiskelee, yleensä lukion toista luokkaa vastaavalla 1ère luokalla.
Ranskalainen kouluarki on vaativa ja rytmitetty tiiviiksi. Koulupäivät alkavat usein klo 8 ja voivat jatkua jopa klo 17–18 saakka. Keskiviikkoiltapäivät ovat yleensä vapaita, ainakin iltapäivät, ja viikolla arki-iltaisin nuoret varaavat useita tunteja itsenäiselle opiskelulle ja läksyille.
Opetus Ranskassa voi tuntua suomalaisesta muodolliselta: opettajalla on suuri auktoriteetti, ja opetustyyli on perinteinen, painottuen luennointiin, ulkoa opetteluun ja toistoon. Vaihto-oppilas opiskelee tyypillisesti ranskaa, matematiikkaa, luonnontieteitä, historiaa, maantietoa, liikuntaa sekä vähintään yhtä vierasta kieltä.
Koulussa on 1–2 tunnin pituinen lounastauko. Oppilaat saattavat käydä kotona syömässä, hakea voileivän läheisestä kahvilasta tai nauttia täyden ranskalaisen aterian koulun kanttiinissa – alkuruoka, pääruoka, juusto ja jälkiruoka kuuluvat asiaan.
Kanttiinilounas on maksullinen ja vapaaehtoinen, eikä isäntäperhe ole velvoitettu maksamaan sitä vaihto-oppilaan puolesta. Kannattaa siis varautua mahdollisiin lisäkuluihin.
Ranskassa saatetaan vaihto-oppilaille joskus ehdottaa yksityistä koulua, jos sellainen on isäntäperhettä lähimpänä. Tällöin koulu on maksullinen. Yksityiskoulujen hinta on korkeimmillaan 3500 €/kouluvuosi. Vaihto-oppilaalta ja perheeltä kysytään aina erikseen suostumus yksityiskoulupaikan vastaanottamiseen.
Ranskalainen perhe-elämä
Vaihto-oppilaat asuvat yleensä pienissä 2000-10 000 asukkaan maalaiskaupungeissa, tai keskisuurissa 10 000-125 000 asukkaan kaupungeissa. Ranskalaisten päivärytmi toimii ruoka-aikojen mukaan. Aamupala on yleensä makea, kuppi kahvia, café au lait:ä tai kaakaota, ja pala patonkia, kroissant tai briochia hillolla. Koulu- ja työpäivät ovat pitkiä, mutta moni saattaa käydä kotona kesken työ- tai koulupäivän syömässä lounaan. Illalliselle kokoonnutaan riippuen siitä, missä päin Ranskaa perhe asuu, noin klo 19-21 aikaan. Lounaan ja illallisen välissä pienet lapset syövä välipalan, goûter:n, joka on yleensä jotain makeaa ja herkullista ranskalaisen leipäkaupan, boulangerien, tiskiltä. Aikuisille välipala ei ole tarkoitettu, koska ranskalainen ajattelee, ettei aterioiden välissä ole hyvä napostella. Illallinen on tärkeä koko perheen yhteinen hetki, jolloin keskustellaan päivän tapahtumista ja ollaan yhdessä. Koululaisilla menee niin paljon aikaa koulupäivään ja läksyihin, joten arkisin on harvoin aikaa tavata kavereita. Kavereita tavataan keskiviikkoiltapäivisin ja viikonloppuisin.
Ainutlaatuinen YES-leiri Euroopan vaihtareille
Vaihto-ohjelman päättymisajankohdasta riippuen YFU:n Euroopan vaihto-oppilailla on vuoden lopussa mahdollisuus osallistua ikimuistoiselle Youth Empowerment Seminar -leirille, jolle kokoontuu yli 500 vaihtaria ja vapaaehtoista 20 eri maasta. YES, joka yhdistää oppimisen ja hauskanpidon, on mahtava tapa päättää vaihtovuosi. Leirillä on joka vuosi eri teema, jonka ympärille ohjelma rakentuu. YES-leiri pidetään Saksassa Berliinin lähellä Werbellinseessä. Viikon päätteeksi lennät kotimaahan yhdessä toisten suomalaisten vaihtareiden kanssa.